SOUTHERN YACHT CLUB

Fall 99 Handicap #3
  Race Date: 02-OCT-1999     Comments: W2 1.8AB/1.5C 065deg 8kts     

       Handicap A         Start Time   10:00:00      Distance  7.2 nm
       Handicap B         Start Time   10:05:00      Distance  7.2 nm
       Handicap C         Start Time   10:10:00      Distance  6 nm

     DIV                                      SAIL             FINISH     ELAPSED  CORR ELAP  S/Mi    YACHT    
     RNK    BOAT NAME       SKIPPER NAME     NUMBER  RATING     TIME       TIME       TIME    BEHND    CLUB     

Handicap A     

       1  DECISION        S. Murray, Jr.       51092     -15   11:25:11    1:25:11    1:26:59     0  SYC      
       2  GREAT ESCAPE    E. Aschaffenburg     43969      45   11:33:38    1:33:38    1:28:14    10  SYC      
       3  ENCORE          E. Boos              42330      60   11:35:37    1:35:37    1:28:25    11  SYC      
       4  JAVA            B. Maher                46      36   11:33:33    1:33:33    1:29:14    18  SYC      
       5  RAGAMUFFIN      R. Harris            50484      78   11:38:39    1:38:39    1:29:17    19  SYC      
       6  HEARTBEAT       A. Nelson            42706      39   11:34:28    1:34:28    1:29:47    23  SYC      
       7  FOOTLOOSE       A. Robson            41138      75   11:41:30    1:41:30    1:32:30    45  SYC      
Handicap B     

       1  TGV             E. StMartin          42151     111   11:45:29    1:40:29    1:27:10     0  SYC      
       2  POGO            P. Mile              25306     102   11:47:02    1:42:02    1:29:48    21  SYC      
       3  PINEAPPLE EXP   G. Williams             47      99   11:47:54    1:42:54    1:31:01    32  SYC      
       4  SPITFIRE        C. Brown             42570     129   11:51:52    1:46:52    1:31:23    35  SYC      
       5  PASSION         J. Williams          31668     111   11:51:00    1:46:00    1:32:41    45  SYC      
       6  STRAY BULLET    B. Jessee            31877     132   11:55:06    1:50:06    1:34:16    59  SYC      
       7  SHAMELESS       H. Eikel             32129     111   11:53:10    1:48:10    1:34:51    64  BYC      
  DNC  8  WHISTLING WIND  B. Marchal/Manard     2526     111                                         SYC      
Handicap C     

       1  TENACITE        M. Wilson              151     171   11:42:50    1:32:50    1:15:44     0  SYC      
       2  CUBA LIBRE      M. Blanco            22818     141   11:40:57    1:30:57    1:16:51    11  SYC      
       3  SCHUSS          B. Sewell            21065     183   11:50:21    1:40:21    1:22:03    63  SYC      
       4  HACHT SHACHT    H. Marchal             236     165   11:49:08    1:39:08    1:22:38    69  SYC      
       5  PERLA           F. Favalora          12742     195   11:53:04    1:43:04    1:23:34    78  SYC      
       6  CHECKMATE       H. Ruark             32865     165   11:52:04    1:42:04    1:25:34    98  SYC      
       7  RANGLER         T. Allen             10459     183   11:55:51    1:45:51    1:27:33   118  SYC      
       8  SILVER LARK     W. Paletou             299     210   12:00:47    1:50:47    1:29:47   140  SYC      
  DNC  9  EXCALIBUR       A. Borne, Jr.        23790     150                                         SYC      
  DNC  9  TIGI            D. Hugel               430     186                                         SYC      
  DNC  9  SEA TOY TWO     J. Mundy               114     183                                         SYC      
  DNC  9  FLYING TIGER    R. Parker            41481     141                                                  
  DNC  9  IMPULSIVE       K. Smith               115     144                                         SYC      
  DNC  9  COOL CHANGE     W. Connelly            155     147                                         CSA      


  TOTAL BOATS SCORED =  29       SCORE PROG. BY - QuickScore  716-872-2606 
  Results printed on 17-OCT-1999   16:53:33

  Results Questions?   Contact:  Bill Brundige 827-7614 office